EK Latvijai šogad prognozē izaugsmi 3,3% apmērā
12.07.2018EK arī prognozē, ka nākamgad Latvijas IKP pieaugums pārsniegs 3%.
EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis LETA norādīja, ka Latvijas ekonomikas izaugsmi veicina spēcīgs privātais patēriņš un Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansēto investīciju pieaugums.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka negatīvu ietekmi uz ekonomiku, īpaši uz eksporta rādītājiem, atstāj nerezidentu noguldījumu samazināšanās finanšu sektorā un tranzīta pārvadājumu kritums transporta nozarē.
Dombrovskis skaidroja, ka darba tirgū turpinās bezdarba samazināšanās un straujš algu pieaugums. Lai saglabātu ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, ir būtiski vienlaikus veicināt arī produktivitātes un darba ražīguma pieaugumu.
Salīdzinājumam, Lietuvā ekonomikas izaugsme 2018.gadam prognozēta 3,1% apmērā, bet Igaunijā - 3,5% apmērā.
Gan ES kopumā, gan eirozonā šogad EK lēš ekonomikas pieaugumu 2,1%, savukārt nākamgad – 2% apmērā.
Tomēr pēc tam, kad piecus ceturkšņus pēc kārtas izaugsme ir bijusi spēcīga, 2018. gada pirmajā pusē ekonomikas dinamika kļuva vājāka, un tagad paredzams, ka izaugsme gan ES kopumā, gan eirozonā būs par 0,2 procentpunktiem mazāka salīdzinājumā ar pavasara prognozi, norāda EK.
Paredzams, ka šā gada otrajā pusē izaugsmes dinamika nedaudz paātrināsies, jo darba tirgus apstākļi uzlabojas, mājsaimniecību parādu līmenis pazeminās, patērētāju uzticība saglabājas augstā līmenī un monetārā politika joprojām ir labvēlīga izaugsmei, lēš EK.
"Eiropas ekonomikas aktivitāte joprojām ir stabila, proti, prognoze par izaugsmi eirozonā un ES-28 dalībvalstīs šogad ir 2,1% no IKP. Tomēr kopš maija veiktā IKP izaugsmes lejupējā pārskatīšana liecina, ka nelabvēlīga ārējā vide, piemēram, aizvien lielāka spriedze tirdzniecības attiecībās ar ASV, var mazināt paļāvību un negatīvi ietekmēt ekonomikas pieaugumu. Pieaugošie ārējie riski ir vēl viens atgādinājums par to, ka jāstiprina ekonomikas noturība atsevišķās valstīs un visā eirozonā kopumā," norādīja EK priekšsēdētāja vietnieks.
Saistībā ar to, ka kopš pavasara ir palielinājušās naftas cenas, tagad tiek prognozēts, ka inflācija šogad ES kopumā sasniegs vidēji 1,9%, savukārt eirozonā tā būs 1,7%. Abos gadījumos tas atbilst paaugstinājumam par 0,2 procentpunktiem kopš pavasara. Inflācijas prognoze 2019.gadam attiecībā uz eirozonu ir paaugstināta par 0,1 procentpunktu līdz 1,7%, taču attiecībā uz ES kopumā tā paliek nemainīga, proti, 1,8%.

 
 
      Atpakaļ


facebook.com/VDombrovskis/


 

 


Paldies visiem par atbalstu toreiz un tagad! Esmu pateicīgs par to, ka šobrīd Latvija ir man devusi iespēju veidot Eiropu, konkrēti – Eiropas ekonomisko un monetāro savienību, lai neviena krīze nevar izsist mums pamatu zem kājām.


Valdis Dombrovskis