Dombrovskis: Bāzes procentu likmes paaugstināšana ir nākamais solis makroekonomiskās stimulēšanas pārtraukšanas virzienā
17.12.2015


EK viceprezidents skaidroja, ka ASV ekonomiskās izaugsmes rādītāji jau vairākus gadus ir pietiekami augsti un ASV federālo rezervju sistēma pakāpeniski beidz ekonomikas monetāro stimulēšanu. "Jau iepriekš tika paziņots par makroekonomiskās stimulēšanas pārtraukšanu, likmju celšana ir nākamais solis šajā virzienā," viņš sacīja.

Jau vēstīts, ka FRS trešdien paziņojusi par bāzes procentu likmes paaugstināšanu par ceturtdaļprocentpunktu. Likme paaugstināta no pašreizējā 0%-0,25% līmeņa līdz 0,25-0,50%.

Tā ir pirmā reize kopš 2006.gada, kad ASV paaugstinājusi bāzes procentu likmi, sperot svarīgu soli, kam būs rezonanse visā globālajā finanšu sistēmā.

Ņemot vērā pasaules lielākās ekonomikas stabilu izaugsmi, FRS nolēmusi pārtraukt pieturēšanos pie zemās bāzes procentu likmes, kas palīdzējusi ASV tautsaimniecībai atveseļoties no 2008.-2009.gada recesijas.

FRS turpinās pakāpenisku procentu likmes paaugstināšanu, lai līdz 2016.gada beigām tā sasniegtu 1,4%.

Taču tas vienlaikus arī paaugstinās aizņēmumu izmaksas visiem, sākot no ārvalstu valdībām un uzņēmumiem, beidzot ar mājokļu un automašīnu pircējiem.

FRS vadītāja Dženeta Jellena decembra sākumā norādīja, ka centrālā banka prognozē ekonomikas stabilu izaugsmi visu 2016.gadu un zemas inflācijas un darba tirgus problēmas nākamgad mazināsies.

Trešdien FRS paziņoja, ka ASV ekonomikas izaugsmes temps nākamgad sasniegs 2,4%, tādējādi nedaudz paaugstinot iepriekšējo prognozi.
 
 
      Atpakaļ


facebook.com/VDombrovskis/


 

 


Paldies visiem par atbalstu toreiz un tagad! Esmu pateicīgs par to, ka šobrīd Latvija ir man devusi iespēju veidot Eiropu, konkrēti – Eiropas ekonomisko un monetāro savienību, lai neviena krīze nevar izsist mums pamatu zem kājām.


Valdis Dombrovskis