EK Spānijai un Portugālei plāno apturēt ES fondu līdzekļus
27.07.2016


"EK pieņēma divus lēmumus, viens paredzēja jaunu fiskālo trajektoriju jeb budžeta deficīta mērķus un termiņus, kuros Spānijai un Portugālei ir jānovērš pārmērīgais deficīts. Spānijas gadījumā tie papildus ir divi gadi, Portugāles - papildus viens gads. Otrs lēmums tika pieņemts attiecībā uz soda sankcijām, ņemot vērā, ka abas valstis ir pārvarējušas finansiālo un ekonomisko krīzi, veikušas jau fiskālās konsolidācijas pasākumus un arī ievērojamas strukturālās reformas, lēmums bija nepiemērot šīs soda naudas, bet paralēli EK strādā pie lēmuma par ES fondu apturēšanu Spānijai un Portugālei. Šajā gadījumā lēmums bija koncentrēties uz ES fondu apturēšanu, jo tas rada dalībvalstīm nepieciešamo stimulu koriģēt pārmērīgo budžeta deficītu šogad un nākamgad. Rudenī arī EK varēs atgriezties pie izvērtējuma, redzot šī gada fiskālo situāciju un nākamā gada budžeta plānus, vai valstis tiešām veic nepieciešamos pasākumus budžeta deficīta koriģēšanai. Tiesa formāli šis EK lēmums tiks pieņemts pēc tam, kad tiks veiktas konsultācijas ar EP. EK diskusijās tiešām tika izskatīti dažādi iespējamie scenāriji, faktiski tas scenārijs, kas tika pielemts un beigās arī vienbalsīgi atbalstīts ir par to, ka soda naudas netiek piemērotas, bet EK strādā uz ES fondu apturēšanu. Tālākais ir EFOCIN rokās, kam šis lēmums ir jāapstiprina, jākoriģē vai jānoraida", intervijā Latvijas Radio norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Saskaņā ar ES normām bloka dalībvalstīm var piemērot sodanaudu, kuras apmēri sasniedz 0,2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), ja to budžeta deficīts pārsniedz 3% no IKP. Līdz šim nevienai dalībvalstij šādas sankcijas gan nav piemērotas, lai gan arī citas valstis iepriekš ir pārsniegušas budžeta deficīta griestus.Jau vēstīts, ka eiro zonas valstu finanšu ministri 12.jūlijā vienojās oficiāli sākt sankciju procedūru pret Spāniju un Portugāli par budžeta disciplīnas noteikumu pārkāpšanu. Spānija un Portugāle jau kopš 2009.gada pakļautas ES finanšu disciplīnas uzraudzībai.Lai gan Spānijai kopš 2012.gada, kad tās budžeta iztrūkums sasniedza gandrīz desmit procentus, izdevies deficītu ievērojami iegrožot, tā pērn nav spējusi to samazināt līdz 4,2% no IKP, kā to paredzēja ES un Madrides vienošanās.
 
      Atpakaļ


facebook.com/VDombrovskis/


 

 


Paldies visiem par atbalstu toreiz un tagad! Esmu pateicīgs par to, ka šobrīd Latvija ir man devusi iespēju veidot Eiropu, konkrēti – Eiropas ekonomisko un monetāro savienību, lai neviena krīze nevar izsist mums pamatu zem kājām.


Valdis Dombrovskis